Bayramdan sonra açılışı yapılacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan: GES ve HES tesislerimizin hepsi faaliyete geçtiğinde Malatya Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşları elektrik alan değil, elektrik satan bir kurum ve kuruluş hüviyetine bürünecektir.

PAYLAŞ

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan beraberinde MASKİ Genel Müdürü Yaşar Karataş ile birlikte inşaatı bitme aşamasına gelen Atıksu Arıtma Tesisi 1 megavatlık GES alanında incelemelerde bulundu.

Karataş: Bir yılda 40 milyon metreküp atıksu arıtılıyor

MASKİ Genel Müdürü Yaşar Karataş Atıksu Arıtma Tesisi ve çalışmaları devam eden GES hakkında bilgiler vererek, Atıksu Arıtma Tesisinden yılda ortalama 40 milyon metreküp atıksu arıtıldığını söyledi

Karataş, “Arıtma çalışmalar nedeniyle yıllık ortalama 8 milyon kilovattan fazla elektrik tüketiyoruz. Bu giderlerimizi asgariye indirmek adına aldığımız bir hibe kapsamında 1 megavat gücündeki elektrik santrali için geçtiğimiz yıl sonu itibariyle çalışmalara başlanmıştı ve şu anda bitirme aşamasına getirdik” dedi.

Gürkan: Atıksu Arıtma Tesisi Malatya için önemli bir tesistir

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan da yaptığı konuşmada geçtiğimiz yıl Kasım ayı içinde başladıkları çalışmalarda sona geldiklerini belirterek, “GES projesini kısa süre içerisinde bitme aşamasına getiren arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Arıtma Tesisleri bir toplum için, bir şehir için çok önemlidir. Malatya Atıksu arıtma Tesisi de Malatya için hakikaten önemli bir tesistir.

Tabi bu tür yatırımların işletme maliyeti de belediyelere çok büyük bir yük getirmektedir. Bu anlamda bizler bu yükü belediyenin sırtından azaltılması; Arıtma Tesisinin elektrik ihtiyacını kendi gayretlerimiz ve temin ettiğimiz hibelerle karşılama noktasında yoğun bir çalışma içerisine girdik. Bu çerçevede, ilk etapta 1 megavat gücünde elektrik üretecek santralin kurulum çalışmaları başlatıldı, 15 güne kadar üretime başlıyoruz ve Bayramdan sonra da inşallah açılışını yapıyoruz. Bu tesisin hemen yanında da yine 5 megavatlık yeni bir GES’in kurulum çalışmalarına da başladık.

Bakınız geçtiğimiz yıl Kasım ayında geldik burada yer teslimi yaptık ve Mayıs Ayı sonu itibariyle de açılışını yapıyoruz. Gerek Kuyuönü Hes Tesisi olsun ki onunda Ağustos ayı sonu itibariyle üretime başlıyor, gerek şu anda incelemede bulunduğumuz 1 Megavatlık GES olsun ve gerekse hemen yanı başında kurulumu başlayan 5 megavatlik GES sayesinde Belediyemizin ve şirketlerimizin elektrik giderlerinin kendi imkân ve gayretlerimizle üretilmesi noktasında yoğun bir çaba içerisinde olduk. Bunların hepsi faaliyete geçtiğinde Malatya Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşları elektrik alan değil, elektrik satan bir kurum ve kuruluş hüviyetine bürünecektir.

Sadece buradaki 1 megavat ve artı 5 megavatlik GES’lerin ötesinde ayrı bir çalışma başlattık; özellikle arıtılan suyun baraja deşarjı sırasında oradaki yükseklik kot miktarını, akışkanlık hızı ve basıncı temin ettiğimiz takdirde bir bu kadar enerjiyi de orada üretmeyi düşünüyoruz. Böylece Atıksu Arıtma Tesisinin enerji ihtiyacı karşılandığı gibi diğer birimlerin de elektrik ihtiyacının da sadece burada yaptığımız çalışmalarla gerçekleştirileceğini ifade etmek istiyorum” dedi.

Gürkan: Hemşerilerimiz müsterih olsunlar. Malatya emin ellerde ve emin adımlarla ilerliyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan mevcut yatırımların yanı sıra diğer yerlerde de yurt dışı hibe kaynaklarının temin edilerek, başka GES santrallerinin kurulması için ilgili ekiplerin yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını belirterek, “İlgili arkadaşlarımız bu tesisleri gerçekleştirdikleri zaman da biz gerçekleştirildi diyeceğiz. Bugün de buradaki 1 megavatlık tesisimizin Mayıs sonu itibariyle hizmete girmesi nedeniyle Hayırlı olsun demek için geldik.

Buradaki son çalışmaları da yerinde gördük, değerlendirdik, şu anda da arkadaşlarımız burada çevre düzenleme çalışması yapıyorlar ve Bayramdan sonra da açılışını gerçekleştireceğimizi hemşerilerime ifade etmek istiyorum. Malatya’nın emin ellerde olduğunu ve emin adımlarla mazisine layık istikbale gittiğini herkesin bilmesini ve bu konuda müsterih olmasını da burada ifade etmek istiyorum.

Bu çalışmaları yürüten MASKİ Genel Müdürlüğümüze ve ekibine ve yönetim anlamında Genel Sekreterliğimiz ve diğer birimlerimizin bu konudaki yapmış oldukları katkılardan dolayı, ayrıca burada çalışan işçilerimizin emeklerine teşekkür ediyorum. Bu tesisimiz de hibe yoluyla gerçekleştirilen bir tesistir ve Belediyemiz bütçesinden çok cüzi bir para çıkarılarak yapılmış ve hizmete hazır hale getirilmiş bir tesistir, Allah hayırlı uğurlu etsin” şeklinde konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 2

  • Sinan | 15 Mayıs 2020 00:08

    Kasım'da baslayip,Mayis'ta biteceği söyleniyor.Yani Karataş döneminde başlamış ve bitiyor.Adam elektrik mühendisi,olsun artik bu kadar.GES günümüzde enerji maliyetlerini önemli oranda düşürüyor.Kalıcı bir hizmet kazandırılmış,alkışlamak lazım

  • Yusuf | 14 Mayıs 2020 22:42

    Bu paralar nereye gitmiş diye üç Maymunu oynamayı biliyorsunuz. Ama böyle bir yatırımı planlayıp, hibeleniren, Malataya kazandıran; Ahmet ÇAKIR, Özgür ÖZDEMİR, Ertan MUMCU'ya bir teşekkürü çok görüyorsunuz. Yarın öbürgünde biz yaptık deyip ortalarda gezersiniz.

BUNLARA DA BAKIN