Olağanüstü toplantıda dört yeni müdürlük!

PAYLAŞ

Yeşilyurt Belediye Meclisi, Yeşilyurt Belediyesindeki iş ve işlemlerin aksatılmaması amacıyla Malatya Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı neticesinde olağanüstü toplanarak, gündemdeki komisyon raporları ve teklifleri görüşerek karar bağladı. Toplantının başında, yeni tip Koronavirüs ( KOVİD-19) salgınıyla mücadele anlamında gece gündüz demeden büyük bir özveriyle çalışan sağlık personelleri, Belediye Başkanı Mehmet Çınar ve Meclis Üyeleri tarafından ayakta alkışlandı.

ATEŞ ÖLÇÜMLERİ YAPILDI, SOSYAL MESAFE KURALLARINA GÖRE OTURUM DÜZENİ AYARLANDI

Yeşilyurt Belediyesi Gedik Kültür Merkezi Konferans Salonunda ki toplantıya katılan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ile Meclis Üyelerine salon girişinde maske verilirken, güvenlik görevlileri tarafından ateş ölçümleri yapıldı. 

BELEDİYE MECLİS ÜYELERİNE SAĞLIK KİTLERİ DAĞITILDI

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın talimatıyla içerisinde maske, el dezenfektanı ve kolonya bulunan sağlık kitleri Meclis Üyelerine teslim edildi.

Meclis Üyeleri, koronavirüs önlemleri kapsamında sosyal mesafe kurallarına uygun olarak ayarlanan koltuklarda toplantıyı takip ettiler.

YEŞİLYURT BELEDİYE MECLİSİ, BELEDİYE BAŞKANI MEHMET ÇINAR BAŞKANLIĞINDA TOPLANDI

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın Başkanlığında gerçekleşen olağanüstü toplantı, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Açılış ve yoklamanın ardından öncelikle 05 Mart 2020 tarihli Mart ayı Toplantı Karar Özeti oybirliğiyle kabul edildi.

 “KOVİD-19 SALGINIYLA ETKİN VE KARARLI BİR ŞEKİLDE MÜCADELE EDİYORUZ”

Toplantının açılışında konuşan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “10/04/2020 tarih ve 2020/35 sayılı Malatya Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile Belediyemizin iş ve işlemlerinin aksatılmaması amacıyla Olağanüstü Meclis toplantısı izni alınmıştır. Covid-19 salgını nedeniyle içinden geçtiğimiz bu zor zamanda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza, özellikle bu süreçte hayatlarını kaybeden görev şehidi sağlık çalışanlarımıza Allahtan rahmet, aziz milletimize başsağlığı, tedavi gören kardeşlerimize de acil şifalar diliyorum.Ayrıca bu sürece katkı sunan güvenlik görevlilerimize, evde zorunlu olarak kalan vatandaşlarımızın her türlü yardımına koşan Vefa çalışanlarına, evde kalan yaşlılarımıza ve 20 yaş altı gençlerimize teşekkür ediyorum. Biz Yeşilyurt belediyesi olarak 7/24 görevimizin başında Covid-19 la mücadelemizi sürdürmekteyiz. Kıymetli meclis üyelerimiz, özellikle altını çizerek belirtmek isterim ki; hayatları pahasına canlarını ortaya koyarak fedakârca çalışan doktorlarımıza ve tüm sağlık personellerine teşekkürü bir borç biliyorum.  Kahraman sağlık ordumuz ayakta alkışlanmayı hak ediyorlar. Kahraman sağlık ordumuzu ve sağlık personellerimizi alkışlamak üzere hepinizi ayağa davet ediyorum.” diye konuştu.

KAHRAMAN SAĞLIK ORDUMUZA ALKIŞLARLA MORAL DESTEĞİ GÖNDERİLDİ

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın davetine olumlu yanıt veren Yeşilyurt Belediye Meclis Üyeleri, ayağa kalkarak sağlık personellerine alkışlarla moral desteği gönderdiler. Yeşilyurt Belediye Meclis Üyeleri’ de gösterdiği duyarlılıktan dolayı Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a teşekkürlerini iletirken, daha sonra gündemdeki maddelerin görüşülmesine geçildi.

Yeşilyurt Belediye Meclisi, mülkiyeti Yeşilyurt Belediyesine ait olup, maliye hazinesine ait Özal Mahallesinde bulunan yaklaşık 629,58 hektarlık alanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğünce “Rezerv Yapı Alanı” ilan edildiğinden, Maliye Hazinesine ait 283,60 hektar yüzölçümüne sahip 316 adet taşınmazın Yeşilyurt Belediyesine bedelsiz devrine dair Emlak ve İstimlâk Müdürlüğünün teklifini onayladı.

“283,60 HEKTARLIK BÜYÜK BİR ALANI YEŞİLYURT’UMUZA KAZANDIRDIK”

Gündem maddesinin onaylanmasından sonra Meclis Üyelerine bilgiler paylaşan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Şu anda Belediyemizin toplam mülkiyetinde yer alan alandan çok daha büyük bir alanı hem Yeşilyurt Belediyemize yıllarca Kentsel Dönüşümde altlık oluşturabilecek  hem de gelir getirebilecek büyük bir alanı Yeşilyurt’umuza kazandırmış olduk. Uzun süredir üzerinde çalıştığımız geniş kapsamlı yatırımları hayata geçirmek adına çok yoğun çalışıyoruz.6,8 büyüklüğündeki Elazığ-Malatya Depreminden sonra bölgemizde de çok sayıda zarar gören ve risk oluşturabilecek binalar tespit edildi. Özal köyünde yıllardır hazine arazisi olarak kullanan hemşerilerimizin yaşadıkları sorunları çözüp, rahatlatabilecek bir karardır.  Buradaki alanların dönüşümünü sağlayacağız, gerekli planlamaları yapacağız. Kuzey çevre yolu güzergâhında bulunan bu alanın daha nezih, kaliteli ve modern alanlara kavuşmasını sağlayacağız. Kentimiz hızla geliştiği için ihtiyaç duyulan yeni yerleşim alanlarının hayata geçmesini bu kararla birlikte gerçeğe dönüştürme fırsatı yakalayacağız. Bu bölgeye gelecek dönük kaliteli ve nitelikli yatırımlar uygulamak istiyoruz.Bu Yeşilyurt Belediye Meclisimizin de bir başarısıdır.Burayla ilgili süreci yakından takip eden Başkan Yardımcılarımız ve İlgili Birim Müdürlüklerimizin çalışanlarına da teşekkür ediyorum. 283,60 hektarlık alanı Yeşilyurt’umuza kazandırmaktan büyük bir mutluluk duymaktayız. Hayırlı uğurlu olsun. Bu arada geçen hafta bilindiği üzere Turgut Özal Mahallesinde 68 dönümü kapsayan, 3 ayrı etap halinde hizmete sunmayı planladığımız Kentsel Dönüşüm projemizde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanıp, Resmi Gazetede yayımlanmıştı. Malatya ve Yeşilyurt’umuzun kentsel gelişimine büyük katkılar sunacak olan her iki önemli kararın hayata geçmesinde desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’ a şahsım ve hemşerilerim adına teşekkürlerimi sunuyorum. Yeşilyurt her alanda hızla büyürken yeni yerleşim alanlarının depreme dayanıklı ve kaliteli olmasına  ayrıca şehrimize farklı dinamikler katacak özelliklere sahip olması adına büyük bir özen göstermekteyiz. Alınan kararlarla birlikte şehrimiz yeni bir ivme kazanıp, gelişim trendine girecektir. Bu güzellikleri gelecekte hep birlikte yaşayacağız.” diye konuştu.

Toplantıda ayrıca mülkiyeti Yeşilyurt Belediyesine ait Bostanbaşı Mahallesi 247 ada 3 parsel, 264 ada 1 parsel,265 ada 1 parsel, 273 ada 1 parsel ve 309 ada 2 nolu parselin mülkiyeti hazineye ait Yakınca Mahallesi 1232 parsel, 521 ada 4 parsel, 517 ada 1 parsel ve 413 ada 7 nolu parsel ile trampasına dair Emlak ve İstimlâk Müdürlüğü teklifini de onaylanırken, mülkiyeti yine Yeşilyurt Belediyesine ait Çilesiz Mahallesi 5384 ada 5 nolu parsel ile mülkiyeti Malatya Büyükşehir Belediyesine ait Tecde Mahallesi 5566 ada 5 nolu parselin trampa edilmesine yönelik maddede kabul edildi.  

Mülkiyeti kamu ortak malı olan ve mera vasfında bulunan halihazırda Yeşilyurt Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından kullanılan Yakınca Mahallesi 480 nolu parselin tahsis amacı değişikliği talebine dair Emlak ve İstimlâk Müdürlüğü teklifini görüşerek kabul eden Yeşilyurt Belediye Meclisi, 08/04/2020 tarih ve 31093 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Norm Kadro İlke ve Standartlarına” dair yönetmelik ile Yeşilyurt Belediyesinin C13 olan norm kadro grubunun C14 olarak değiştirilmesi talebine dair İnsan Kaynakları Müdürlüğü teklifi onaylandı.

“NORM KADRO STANDARTLARINDA C14’E ULAŞMAMIZ, BELEDİYEMİZİN BÜYÜDÜĞÜNÜ GÖSTERMEKTEDİR”

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, norm kadro standartlarında yapılan değişiklik üzerine yaptığı konuşmada; “ Belediyemizin hızla büyümesinin Devletimiz tarafından tescil edilmesine yönelik bir karardır. Belediyemiz 2014 yılında C12 norm kadro standartlarındaydı, ardından 2016 yılında C13‘e geçtik, son olarak ta geçen hafta resmi gazetede yayımlanan norm kadro standartlarına göre de bir sınıf daha atlayarak C14’e yükseldik. Şu anki norm kadro yönetmeliklerinde 500 ile 599 bin arasında ki nüfuslu ilçelerin idaresindeki norm kadro yönetmeliğine talip olduk. İlçemizdeki sanayi alanlarından dolayı bu kararın alındığına yönelikte bize gelen bilgiler var.İlçemizde bu gelişim trendine göre de şekillenecektir.Olağanüstü toplantıyı yapmamızı gerektiren maddelerden biriside budur.Çünkü geçen hafta resmi gazetede yayımlandı, normalde üç ay meclis toplantıları yapılmayacaktı.Kanunen bu kararı almamız gerektiği için bugün ki toplantının yapılması zorunlu hale geldi.Normalde Belediyemizde 28 Birim Müdürlüğü kurulması gerekirken bu sayı yapılan değişiklikle 40’a yükselirken, yedi olan Başkan Yardımcısı sayısı dokuza çıktı.Sıfır Atık, Halkla İlişkiler başta olmak üzere bazı Birim Müdürlükleri kurmamız gerekiyordu, kuramıyorduk ancak bu kararla birlikte bu Müdürlükleri kurma imkanına ulaştık.Elimizi rahatlanan, çalışmalarımıza güç katacak bir karar oldu.  Tabii ki bu karar çıktı diye hemen ihdas edecek değiliz ama kanunen bu kararı almamız gerekmektedir. İstihdama da ayrıca katkı sağlayacak bir gelişmedir.” diye konuştu.

4 FARKLI BİRİM MÜDÜRLÜĞÜ KURULDU

Yeşilyurt Belediyesinde Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü, Sıfır Atık Müdürlüğü ve Koordinasyon İşleri Müdürlüğünün kurulmasına yönelik gündem maddesinin onaylanmasından sonra toplantı kapatan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, alınan kararların hâyırlara vesile olmasını temenni etti.  

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN