Tarlada kutladı!

PAYLAŞ

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Dünya Çiftçiler Günü kapsamında Eskimalatya Mahallesi'nde tarımla uğraşan çiftçilerle tarlalarında bir araya geldi. Yaşanılan süreçte tarımın önemini bir kez daha anladıklarını ifade eden Başkan Güder, Battalgazi Belediyesi olarak çiftçilere büyük destek verdiklerini dile getirdi.

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Dünya Çiftçiler gününde Eskimalatya’daki çiftçilerle bir araya geldi. Çiftçileri tarlalarında ziyaret eden Başkan Güder, hem Çiftçiler Günü'nü kutladı hem de ihtiyaçlarıyla ilgili fikir alışverişinde bulundu. Çiftçilere büyük önem verdiklerini belirten Başkan Güder, tarımsal faaliyette bulunan ihtiyaç sahibi vatandaşlara makine desteği vereceklerini hatırlattı.

ÇİFTÇİ TERCAN: “BAŞKANIMIZ ÇİFTÇİLERE BÜYÜK ÖNEM VE DESTEK VERİYOR”

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’in çiftçilere büyük destek verdiğini ifade eden Eskimalatya’daki çiftçi Mustafa Tercan, “Battalgazi belediyemizin bizlere çok katkısı var. Başkanımız her daim yanımızda oluyor. Bahçelerimizin sulanması, elektriklerimizin düzenli gelmesi için başkanımıza devamlı talebimiz var. Allah razı olsun başkanımızdan. Bizim bütün taleplerimizi karşılaması için bütün gücü ile kuvveti ile çalışıyor. Ekipman veriyorlar bizlere yardımcı oluyorlar. Bahçelerimiz tozdan, topraktan kırmızı örümcekten kurtuldu. Rabbim hükümetimizin ve devletimizin eksikliğini vermesin. Allah hepsinden razı olsun” şeklinde konuştu.

BAŞKAN GÜDER: “SEKTÖRÜN İÇİNDEN GELDİĞİM İÇİN SORUNLARINI DA İYİ BİLEN BİRİSİYİM”

Çiftçilerin emek ve alın teriyle çalışarak toprağa hayat kattıklarını belirten Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “Bugün Malatya’mızda ki çiftçilerimizin gününü tebrik ediyor ve kutluyoruz. Özellikle bu süreçte çiftçiliğin ne kadar önemli olduğunu, insanların olmazları arasında ne denli bir öneme sahip olduğunu hep beraber görmüş olduk. Bu bağlamda özellikle Cumhurbaşkanımız işlenebilen hazine arazilerinin vatandaşlar tarafından işlenmesi ve üretime katkı sağlaması yönünde Tarım Bakanlığımıza talimatlarını verdiler. Bakanlığımız da bu yönde çalışmalarını yapıyor. Kendimde bir çiftçi ailenin çocuğu olarak çiftçiliğin kutsal bir meslek olduğunu çok iyi biliyorum. Sektörün içinden geldiğim için sorunlarını da iyi bilen birisiyim. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Köylü milletin efendisidir’ diye ifade buyurmuştur. Bu yönüyle çiftçinin ve çiftçiliğin ne kadar önemli olduğunu beyan etmiştir. Biz, Battalgazi Belediyesi olarak da bunun idrakindeyiz.”

“ÇİFTÇİLERE EKİPMAN DESTEĞİ VERECEĞİZ”

Çiftçilere ekipman desteği vereceklerinin altını çizen Başkan Güder, “Battalgazi bölgesini değerlendirdiğimizde genelde ekili ve dikili alanların veya ziraatın yapılabileceği bir toprak sahasına sahip olduğumuzu görüyoruz. Bu bölgede belediye olarak Tarım il Müdürlüğü ve İlçe Müdürlüğümüz ile beraber buradaki bitki örtüsünü çeşitlendirmek arzusundayız. Ziraat okulunun bulunduğu alanda belediye olarak ürünleri çeşitlendirme adına arkadaşlarımız çalışmalarını yapıyorlar. Battalgazi denildiğinde akla ilk olarak kayısı geliyor. Kayısıda iklimsel koşullara hassas olduğu için her yıl verim alınamayabiliyor. Bu yönüyle biz istiyoruz ki, alternatif ürünler olsun. Burada çiftçimiz badem üretimine başlamış. Değişik yerlerde ceviz dikimlerini gerçekleştirdik. Vatandaşlarımız ile belediye iş birliği dahilinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Özellikle çiftçilerimizin arazilerini işlerken bireysel olarak elde edemedikleri alet ve ekipmanları Battalgazi Belediyemize kazandırma adına çalışmalarımız vardı. Kırsal Kalkınmanın şuan başlamış olduğu yüzde 50 hibe destekli makine parkurunu inşallah Battalgazi belediyesi olarak makine parkuruna dahil etmek istiyoruz. Battalgazi Belediyesi olarak çiftçilerimiz ihtiyaç duydukları ekipmanları belirli kontroller dahilinde çiftçimizin hizmetine dahil sunacağız” dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN