Tedbir tedirginlik olarak algılanmasın

Vali Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli alınan tedbirlerle ilgili kamuoyunu bilgilendirdi. Sonrasında ise Eğitim Araştırma Hastanesinde koronavirüse karşı alınan önlemlerle ilgili bilgi aldı.

PAYLAŞ

 

Valilikte gerçekleşen toplantıda Vali Aydın Baruş, Çin'de ortaya çıkan ve hızla küresel bir salgına dönüşen yeni Korona virüs hastalığı (Covıd-19)'a karşı önlemlerin arttırıldığını, Türkiye'de de şuana kadar 5 hastada tespit edilen virüsün yayılmaması adına kentlerde de alınan önlemlerin üst seviyeye çıkarıldığını ve Malatya’da şuana kadar tanımlanmış bir Yeni Korona virüs vakasına rastlanılmadığını ifade ederek, virüsün nasıl bulaştığı ve alınması gereken tedbirler ile ilgili bilgiler verdi.

Korona virüsün genel olarak dış ortam dayanıklılığı olmayan virüsler olduğunu ancak bugün için covıd-19'un bulaştırıcılık süresi ve dış ortama dayanma süresinin net olarak bilinmediğini belirten Vali Baruş, "Enfeksiyonun yaygın belirtileri solunum şikâyetleri, ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Daha ciddi vakalarda, zatürre, ağır akut solunum yolu enfeksiyonu, böbrek yetmezliği ve hatta ölüm gelişebilir" dedi.

Virüsün dünya genelinde yayılmaya başlaması ile birlikte Malatya'da da önlemlerin alındığını anımsatan Vali Baruş, "Son olarak dün tüm kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri ile koordinasyon toplantısı gerçekleştirilmiştir. Şu ana kadar ilimizde hastamızın olmayışı sevindirici olmakla beraber, vaka görülmemesi için gerek kurumlarımızın gerek vatandaşlarımızın tedbirli olmaları gerekmektedir" ifadelerine yer verdi.

Korona virüsüne karşı korunmanın en önemli yolunun hijyen olduğunun altını çizen Vali Baruş, bu kapsamda; tüm kurum ve kuruluşları ile birlikte camilerde, okullarda, servis, minibüs ve otobüslerde alınan hijyen önlemlerinin arttırılmasına karar verildiğini dile getirdi.

Malatya'da Nisan ayının sonuna kadar kamu kurumlarında gerçekleştirilecek her türlü toplu faaliyetlerin iptal edildiğini de açıklayan Vali Baruş, "Sağlık Müdürlüğümüz tarafından tüm kurumlarımıza yeteri kadar bilgilendirici afişler, broşürler dağıtılması ve kurumlarda görev yapan personele eğitimler verilmesi planlanmıştır. Okullarda başta tuvaletler, merdiven korkulukları, kapı kolları gibi sıkça dokunulan yerler başta olmak üzere temizlik ve dezenfeksiyon tedbirlerinin arttırılmasına karar verilmiştir. Camilerde tuvalet, abdesthane ve halıların temizlik sıklığının arttırılmasına, tesbihlerin kaldırılmasına karar verilmiştir.

Toplu taşıma araçlarının günlük temizliğinin yapılması; AVM, terminal, havaalanı gibi ortak kullanım alanlarında gerekli temizlik ve dezenfeksiyon sıklıklarının arttırılması talimatlandırılmıştır" şeklinde konuştu.

Kurumlarımızda yapılan bu ve benzeri çalışmaların yanında, vatandaşlarımızın da dikkat etmesi gereken hususları hatırlatan Vali Baruş, Yurt dışı seyahatlerinin mecbur kalınmadıkça ertelenmesi, mutlaka gidilmesi gerekiyorsa Yurt dışından, Umre’den dönüşte 14 gün boyunca evinde ayrı bir odada, misafir kabul etmeden geçirilmesi; bu dönem içinde ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gelişirse mutlaka sağlık kuruluşuna başvurmaları ve seyahat öyküsünü bildirmeleri gerekmektedir dedi.

Hastanede yapılan hasta ziyaretlerinin mart-nisan ayı boyunca mesai saatleri içerisinde yapılmamasını hatırlatan Vali Baruş, “Mesai saatleri dışında belirlenmiş bir zaman içerisinde sadece hastanede yatan kişinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tek kişinin ziyareti gerçekleştirmesi, Yoğun bakımda ve palyatif bakım servislerinde yatan hasta ziyaretlerinin yapılmaması, Hasta refakat hizmetlerinin sınırlı sayıda tutularak mümkünse aynı kişi tarafından sağlanması oldukça önemlidir” dedi.

Vatandaşlarımızın Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) hastalığı hakkında bilgi almak ve şüpheli bulguları varsa hastaneye gitmeden önce danışmalarını sağlamak üzere Sağlık Bakanlığının “Alo 184 SABİM Danışma Hattı” nı aramalarını öneren Vali Baruş, “Siz değerli basın mensuplarının da içinde bulunduğumuz süreçte Valiliğimiz ve Sağlık Müdürlüğümüz haricinde yapılan bilgi paylaşımlarına itibar etmemeniz, yaptığınız haberlerde kaynağı belirsiz, insanlarda panik oluşturacak, yanlış bilgi içeren yazılı ve görsel hiçbir haberi paylaşmamanız, başta sosyal medya kullanıcıları olmak üzere tüm vatandaşlarımızı doğru haberi doğru kaynağından almaya yönlendirmeniz oldukça önemlidir” dedi.

Vali Baruş konuşmasının sonunda, “İçinde bulunduğumuz bu süreci kurumlarımız, vatandaşlarımız ve siz basın mensupları aracılığıyla en hafif şekliyle atlatabilmek için çaba gösteriyor; ilimiz ve ülkemizde başka vakaların olmamasını Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.

Toplantıda söz alan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Benli ise Malatya'da şuana kadar kendilerine 13 hastanın virüs şüphesi ile başvurduğunu belirterek, bunlardan 11'inin testlerinin negatif çıktığını 2 hastanın ise sonuçlarının halen laboratuvarda olduğunu söyledi. Bentli ayrıca, maske bulamayan kanser hastalarının da kendilerine müracaat etmeleri durumunda destek vereceklerini açıkladı.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise alınan tedbirlerin halkta tedirginliği arttırmaması gerektiğini dile getirerek, "Biz bu tedbirleri vatandaşlarımızın virüsten etkilenmemesi adına alıyoruz. Alınan tüm bu tedbirleri halkımız tedirginlik olarak algılamasın" diye konuştu.

Başkan Gürkan ayrıca bazı ürünlerde fırsatçılığa gidilerek artış yaşandığını da belirterek, vatandaşların panik yaparak bu ürünlere yönelmesinin de doğru olmadığını söyledi. Gürkan, Belediye iştirakçilerinden Esenlik Şirketinde temizlik ürünleri noktasında stoklarının yeterli olduğunu ifade etti.

Vali Baruş Devlet hastanesinde ilimizde alınıan tedbirlerle ilgili bilgi aldı

Vali Aydın Baruş, tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen Koronavirüs (Kovid-19) salgınından ülkemizi ve vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek için Sağlık Bakanlığının talimatlarıyla İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ilimizde alınan tedbirler ile ilgili bilgi aldı.

İlk olarak İl Sağlık Müdürlüğüne ziyarette bulunan Vali Baruş, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli’den Koronavirüs (Kovid-19)’a karşı alınan tedbirler ve ilimizdeki son durum hakkında bilgiler aldı.

Daha sonra Eğitim ve Araştırma Hastanesine geçen Vali Baruş, Başhekim Prof. Dr. Erdal Aktürk’den Koronavirüs (Kovid-19)’a karşı alınan tedbirler ve ilimizdeki son durum hakkında bilgiler aldı.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN